Ücretsiz Hosting Hesabı Oluşturma ve Web Sitesi Yayınlama
379

Ücretsiz Hosting Hesabı Oluşturma ve Web Sitesi Yayınlama

Web Tasarımı ve Programlama dersi için,

  • Web sitelerinin çalışma mantığını öğrenmek;
  • Domain, hosting, FTP, Eposta hesabı vb. kavramları pekiştirmek;
  • Derslerde öğrendiğiniz HTML, CSS, Javascript ve PHP komutlarını web üzerinde uygulamalı olarak gerçekleştirmek;
  • Hazırlanan web sitelerinin nasıl yayınlandığını öğrenmek;

amacıyla ve sağladığı ücretsiz olanaklar nedeniyle bir Sunucu Hizmetleri Firması olan hostinger.web.tr ‘yi kullanacağız.

hostinger.web.tr’nin Sağladığı Ücretsiz Olanaklar:
* 2 GB Web Alanı
* Sub Domain(Alt Alan Adı)
* 100 GB Web trafiği
* Reklam/Banner yok
* PHP ve MySql desteği
* FTP Desteği
* Site Kurucu
* Eposta Hesabı tanımlama
* vs….

Web tarayıcı programı(İnternet Explorer, Chrome, Firefox, Yandex Browser, Safari, Opera vb.) aracılığı ile hostinger.web.tr (1) adresindeki site açılır. Öncelikle bu site üzerinde bir hesap oluşturmak gerekmektedir. Hesap Oluştur (2) linkine tıklayınız.

01
Siteye Google (1) veya Facebook (2) hesabınızı kullanarak kayıt olabileceğiniz gibi kayıt formunu (3) (4) kullanarak da kayıt olabilirsiniz. Kayıt olurken vereceğiniz Eposta adresinizin -bu adrese onay ve çeşitli bilgiler gönderileceğinden- gerçek ve kullandığınız bir eposta adresi olması önemlidir. Kayıt olurken belirleyeceğiniz şifreyi unutmamak için not almanız tavsiye olunur.

02

Kayıt esnasında seçilen yönteme göre Google(1) ya da Facebook(2) hesabı veya Eposta adresi ve Şifre(3) kullanılarak sisteme giriş yapılır.

03

 

Giriş yapıldıktan sonra açılan ekrandaki menüdeki Hosting(1) seçeneği altındaki Yeni Hesap(2) seçeneği seçilir.

04

Açılan ekranda Ücretsiz paketin(1) bulunduğu alandaki Sipariş Ver(2) butonuna tıklanır.

05

Yeni Hosting Hesabı ekranında Alan Adı Türü (1) olarak Alt Alan Adı seçilir. Alt Alan Adı bölümüne(2) türkçeye özgü karakterleri(ç, ğ, ı, ö, ş, ü) kullanmadan, küçük harfler ile adınız soyadınızı yazınız. Örneğin, Çağdaş KILIÇ için cagdaskilic yazılmalı. Yandaki bölümden (3)    16MB.com seçilir. Hosting hesabı için şifre belirleyip (4) ve (5) alanlarına yazılır ve Devam Et (6) butonuna tıklanır.

06

Siparişinizi Onaylayın sayfasında (1) bölümüne bir açıklama yazılıp doğrulamayı yaparak (2) Sipariş Ver (3) butonuna tıklanır.

07

Bu aşamadan sonra hosting hesabınız oluşturulmuş oldu (1).
Alan adının yazılı olduğu (2) bölüme tıklanır ve Yönet (3) simgesi tıklanarak Yönetim Paneli(Control Panel) açılır.

08

Kontrol panelinde (1) ile belirtilen bölümde hosting özellikleri ve çeşitli bilgiler listelenir. Kontrol panelinde arama yapmak için (2) alanı kullanılabilir. Kontrol paneli başlıkları (3) (4) sayfanın ortasında alt alta listelenmektedir.

09

Dosyalar Bölümünden yeni bir FTP hesabı oluşturulmak üzere FTP Hesabı (1) tıklanır.

10

Sol bölümden public_html (1) ve (2) tıklanır, Kullanıcı Adı(3) ve Şifre(4)(5) belirlenerek doldurulur, Oluştur(6) butonuna tıklanır.

11
Eposta hesabınıza Hostinger.web.tr den gelen Hesap Bilgileri (1) (2) ve (3) görülebilir.

12

Kişisel bilgisayarınızda tasarladığınız/oluşturduğunuz/hazırladığınız web sitenize ait dosya ve klasörleri az önce oluşturduğunuz Web Alanına(hosting) yine oluşturduğunuz FTP hesabınızı kullanarak sunucuya gönderebilir ve artık web sitenizin internette yayınlandığına şahit olabilirsiniz.

Bunun için öncelikle, bilgisayarınızda önceden bir FTP programı yüklü değilse arama motoru(Örneğin Google) (1) ve (2) kullanarak bilgisayarınıza FileZilla programını indiriniz (3)(4)(5).

13

Örnek olarak, hazırladığım ilk web sayfasını index.html ismi ile kendi bilgisayarıma kaydettim.

14

Daha sonra FileZilla programını çalıştırarak hostinger.web.tr ‘den bana gelen epostadaki bilgilere göre Sunucu Adı(1), Kullanıcı Adı(2) ve Parola(3) bilgilerini  yazarak Hızlı Bağlan(4) butonuna tıkladım.

Sol kısımdaki Yerel Site(5) bölümü kendi bilgisayarımdaki dosya ve klasörleri, sağ kısımdaki Uzaktaki Site(6) bölümü sunucu bilgisayardaki web alanını ifade etmektedir.

15
Bu aşamadan sonra kendi bilgisayarımızdaki bir dosyayı internette yayınlanmak üzere sunucu bilgisayara gönderebiliriz. Bu işlem, dosya(lar) ve klasör(ler) Yerel Site Bölümünden Uzaktaki Site bölümüne sürüklenerek gerçekleştirilir.

16
Örneğin; şekilde görüldüğü gibi, index.html dosyası sunucu bilgisayara gönderilir gönderilmez artık bu dosya içeriği internete bağlı herhangi bir bilgisayardan görüntülenebilir.

17

Bir Cevap Yazın

Yükleniyor...

Kategoriler

En Çok Okunanlar

%d blogcu bunu beğendi: